Home arrow Badanie polisomnograficzne
BADANIE POLISOMNOGRAFICZNE
Dlaczego wykonuje się badanie polisomnograficzne?
Podstawowym celem badania polisomnograficznego jest ocena tego jak dana osoba śpi oraz, czy w czasie snu pojawiają się zaburzenia oddychania, czy nie. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest podejrzenie zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu – takiej choroby kiedy chory bardzo głośno chrapie, często przestaje w nocy oddychać a w czasie dnia ma skłonność do zasypiania w przeróżnych okolicznościach. Badania tego typu wykonuje się również wtedy, jeżeli ktoś ma inne problemy ze snem: cierpi na bezsenność, źle śpi lub bardzo często się w nocy budzi. (Badania polisomnograficzne wykonuje się ponadto niekiedy u osób chorujących na padaczkę).


Na czym polega badanie polisomnograficzne?

Mimo tajemniczej i skomplikowanie brzmiącej nazwy, to wszystko nie jest aż tak bardzo złożone. Można powiedzieć, że badanie polisomnograficzne polega na ciągłym zapisie snu osoby badanej. Jest to jednak pewne uproszczenie, gdyż rejestracja snu w aspekcie tego badania rozłożona jest na zapis czynności elektrycznej mózgu (elektroeencefalogram), ruchów gałek ocznych (elektrookulogram) oraz czynności mięsni podczas snu (elektromiogram). Bardzo istotnym elementem badania jest również zapis czynności oddychania: przepływu powietrza przez drogi oddechowe, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha oraz zwartości tlenu we krwi. Dodatkowo prowadzi się również zapis dźwięków chrapania, elektrokardiogramu (EKG), rejestruje się ponadto zmiany pozycji ciała w czasie snu. Zapis tych wszystkich parametrów gromadzony jest w pamięci komputera, dla ułatwienia późniejszej interpretacji, za pomocą specjalnej kamery, widzącej po ciemku, przebieg badania rejestrowany jest również na taśmie video lub na DVD. Reasumując: jedyne czego od Państwa oczekujemy to abyście spali, resztę zrobimy my.


Przygotowanie do badania polisomnograficznego
Zamontowanie wszystkich czujników, elektrod, wypełnienie przez Państwa specjalnej ankiety wymaga odpowiedniej ilości czasu. Dlatego też każda osobę którą ma być badana prosimy o przybycie do ośrodka około godziny 20. Przed rozpoczęciem przygotowań do badania każdy jest dokładnie ważony oraz mierzony. Tuż obok pokoju znajduje się łazienka z prysznicem – można się więc odświeżyć i wykąpać, prosimy jednak o zabranie ze sobą własnych przyborów toaletowych (szampon, przybory do golenia lub ogolenie brody wieczorem przed badaniem) oraz ręcznika. Na badanie należy również zabrać ze sobą dwuczęściową piżamę z koszulą rozpinaną od przodu a nie zakładaną przez głowę. Bardzo ułatwi to przyklejanie elektrod do EKG oraz czujników do rejestracji ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha

Jeżeli jesteście Państwo bardzo przywiązani do ulubionej poduszki, własnej kołdry czy też pościeli proszę je również zabrać ze sobą na badanie. Pracownia nie zapewnia posiłków, więc jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do spożywania dodatkowego posiłku w godzinach późno wieczornych lub konsumowania śniadania bezpośrednio po przebudzeniu, bardzo prosimy o zabranie ze sobą posiłku. Przypominamy jednocześnie o przyjęciu lub zabranie ze sobą wszystkich leków przyjmowanych wieczorem oraz rano. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do osób leczonych z powodu chorób serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy też przewlekłych chorób układu oddechowego.

Bardzo ważne jest aby nie mieli Państwo zbyt dużych kłopotów z zaśnięciem w nowym miejscu, w tym celu wskazane jest aby:
Nie próbować porządnie się wyspać przed badaniem, aby wyniki „były lepsze”,
Powstrzymać się od spożywania w dniu badania, kawy, mocnej herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę, teinę, alkohol lub inne substancje pobudzające.

Przebieg badania
Przed zamocowaniem wszystkich elektrod zostaniecie Państwo zapytani o której porze zazwyczaj chodzicie spać. Proces zakładania wszystkich czujników oraz elektrod zostanie dostosowany do tej godziny tak, aby nie zaburzać Państwa rytmu dobowego. Na skórze głowy, klatce piersiowej oraz brzuchu zostanie rozmieszczone kilkanaście różnych elektrod i czujników. Zostaną one zamontowane w taki sposób, że nie będą zbytnio krępowały ruchów i jeżeli zaistnieje taka konieczność, to bez żadnych problemów będziecie Państwo mogli skorzystać z toalety.

Badania trwają zazwyczaj do godziny 6 rano, jeżeli w domu wstajecie Państwo wcześniej, proszę poinformować o tym technika. Należy jednak pamiętać o tym, że wskazane jest aby badanie polisomnograficzne trwało przynajmniej 6 godzin – większa ilość informacji znacznie ułatwia ustalenie właściwego rozpoznania. Przez cały czas trwania badania w sąsiednim pokoju będzie czuwała nad Panem/Panią osoba przeszkolona w zakresie medycyny snu. Zadaniem technika jest obserwacja przebiegu badania i ewentualnie poprawienie położenia czujników czy elektrod, które mogłyby się w czasie badania przemieścić. Jeżeli w czasie badania cos Państwa zaniepokoi lub obudzilibyście się Państwo z powodu jakiś dolegliwości lub konieczności wyjścia do toalety, proszę po prostu głośno o tym powiedzieć a technik natychmiast zareaguje.


Co się dzieje po zakończeniu badania?

Następnego dnia rano wszystkie elektrody oraz czujniki zostaną odłączone i po wypełnieniu odpowiedniego kwestionariusza dotyczącego badania i jakości snu, zostanie ono zakończone. Przed godziną 7 rano będziecie mogli Państwo opuścić ośrodek. Po dokładnym opracowaniu wyników badania (maksymalnie w czasie 7 roboczych dni – analiza badania wymaga kilkugodzinnej pracy lekarza, który ocenia każdą chwilę przebiegu snu) otrzymacie Państwo ostateczny wynik, wówczas zostanie zaproponowany najbardziej odpowiedni schemat postępowania.